fbpx

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza Gliwice

Stomatologia zachowawcza Gliwice

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Próchnica nie śpi i wciąż pozostaje najczęstszą chorobą dotykającą uzębienia. Pacjenci często bagatelizują problem i pozwalają, aby zmiany próchnicze dotykały głębszych tkanek zębów. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to nierozsądne wyjście, gdyż schorzenie nie zniknie, jak za dotknięciem magicznej różdżki – zacznie się rozwijać oraz spowoduje stan zapalny miazgi, wymagający z czasem leczenia endodontycznego.

Leczenie endodontyczne – kiedy jest potrzebne?

Konieczność leczenia endodontycznego zachodzi przy zapaleniu miazgi, czyli tkanki wypełniającej ząb. Stan zapalny wynika z działania bakterii próchnicy, które po uszkodzeniu szkliwa i zębiny przenikają coraz głębiej. Infekcja powoduje silny ból, który utrudnia Pacjentowi codzienne funkcjonowanie, co samo w sobie stanowi odpowiednią motywację do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli problem zostanie zignorowany, zapalenie będzie postępowało oraz osiągnie skrajną formę, wymagającą ostatecznie ekstrakcji zęba (usunięcia).

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Denta Point

W Denta Point podczas leczenia kanałowego stosujemy nowoczesne mikroskopy dentystyczne. Zapewniają one endodoncie 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego, dzięki czemu może on bardzo dokładnie oczyścić kanały korzeniowe oraz komorę zęba z zainfekowanych tkanek. Ma to ogromne znaczenie dla skuteczności zabiegu, ponieważ pozostawienie nawet minimalnej ilości bakterii stanowi duże ryzyko ponownego rozwoju stanu zapalnego, a co za tym idzie – wtórnego wykonania leczenia kanałowego w przyszłości.

Mikroskop dentystyczny w połączeniu z innymi nowoczesnymi narzędziami znacznie usprawnia pracę endodonty. Czas realizacji zabiegu ulega znacznemu skróceniu, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości znieczulenia komputerowego The Wand często nie jest konieczne wcześniejsze zatruwanie (dewitalizacja) zęba. W wielu przypadkach “kanałówka” ogranicza się do jednego dnia, jednak o takiej możliwości informuje lekarz, podczas konsultacji.

Leczenie kanałowe bez bólu w Denta Point (Gliwice)

Jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe bezwzględnie wymagało wcześniejszego zatruwania zęba. Miało ono na celu zniwelować aktywność zakończeń nerwowych, aby podczas właściwego zabiegu nie był odczuwalny ból, co niestety wydłużało cały proces o przynajmniej tydzień. Dzięki komputerowemu znieczuleniu The Wand oraz wysokiej jakości znieczuleniom miejscowym w wielu przypadkach odstępuje się od tej praktyki, dlatego też “kanałówka” zajmuje mniej czasu.

Warto przybliżyć kwestię znieczuleń komputerowych. To zaawansowane urządzenia, stale regulujące ciśnienie podawania substancji przeciwbólowej, która zyskuje fizjologiczną prędkość wchłaniania przez tkanki. Efektem jest brak nieprzyjemnych odczuć w trakcie iniekcji, takich jak rozpieranie lub odrętwienie całej twarzy. Aplikator przypomina długopis, dlatego też nie wywołuje przykrych skojarzeń ze strzykawkami. Znieczulenie przestaje działać niemal zaraz po zabiegu, a Pacjent może komfortowo jeść oraz pić po wyjściu z gabinetu, nie martwiąc się o kłopotliwe “przygryzanie wargi”.

Leczenie endodontyczne w kilku etapach

  1. Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzamy dokładną konsultację. To wstępna wizyta, podczas której ekspert rozmawia z Pacjentem na temat jego potrzeb oraz oczekiwań, a także zajmuje się dokładną diagnostyką (RTG, tomografią komputerową). Kiedy wszystkie niezbędne badania zostaną zrealizowane, endodonta przystępuje do stworzenia planu leczenia i dokładnego kosztorysu, aby wszystkie etapy postępowania były całkowicie zrozumiałe.
  2. Właściwe leczenie kanałowe rozpoczynamy od zabezpieczenia pola zabiegowego. Służy do tego koferdam, czyli kawałek elastycznego materiału, zapobiegający przenikaniu substancji używanych do oczyszczania kanałów i komory zęba do jamy ustnej. Oczywiście przedtem endodonta dokładnie znieczula konkretny fragment jamy ustnej.
  3. W celu usunięcia zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych oraz komory zęba lekarz wykonuje w jego koronie niewielki otwór. Następnie używając endomotoru pozbywa się wszystkich tkanek wypełniających ząb.
  4. Po usunięciu miazgi przychodzi kolej na precyzyjne wypłukanie pustych przestrzeni w zębie. Eliminuje to pozostałości bakterii, które odpowiadają za stan zapalny.
  5. Utrzymanie anatomicznej struktury zęba oraz zabezpieczenie go przed ponownym rozwojem infekcji wymaga wypełnienia pustych przestrzeni ciekłą gutaperką. To bazujący na naturalnym kauczuku materiał, który po stężeniu pozwala zachować pierwotną funkcjonalność zęba oraz zapobiega jego rozpadowi.
  6. Kiedy zabieg zostanie zakończony, endodonta zleca ponowne wykonanie zdjęcia RTG, aby sprawdzić, czy wszystkie struktury zęba zostały szczelnie wypełnione. Zmniejsza to ryzyko powstania kolejnego stanu zapalnego oraz konieczności ponownego wykonania leczenia kanałowego.

Dlaczego warto podjąć się leczenia endodontycznego na wczesnym etapie infekcji miazgi zęba?

Endodoncja mikroskopowa i wykonywane w jej ramach zabiegi są z wszech miar korzystne. Dopóki ząb nie został zaatakowany przez bardzo poważny stan zapalny i zgorzel, leczenie kanałowe pozwala uporać się z infekcją. W przeciwnym wypadku osiągnie ona skrajną formę, co ostatecznie stworzy konieczność przeprowadzenia ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. To tymczasowe rozwiązanie problemu, bowiem nawet pojedyncze ubytki w uzębieniu destabilizują funkcjonowanie jamy ustnej oraz prowadzą do rozwoju kolejnych schorzeń wymagających interwencji stomatologa, co wpędza Pacjenta w błędne koło.

Umów się na wizytę!

Jeśli odczuwasz silny ból zęba, który utrudnia spożywanie posiłków i codzienne funkcjonowanie, należy jak najprędzej skontaktować się z dentystą! Możliwe, że doszło do zapalenia miazgi, a endodoncja wypracowała skuteczne metody radzenia sobie z problemem! Aby umówić wizytę w Denta Point, zadzwoń pod numer +48 664 853 263 lub wypełnij formularz.

Umów się na konsultację

Po otrzymaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty.

klinika dentystyczna gliwice